GRZEGORZ BEDNARCZYK: Niezwykła historia niezwykłego nałęczowskiego banku

Mało kto wie, że spółdzielczość jest podstawą funkcjonowania gospodarki. Rozkwitła ona w „wieku pary”, czyli w drugiej poł. XIX w w wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a na przełomie XIX i XX w dotarła do ziem polskich. Najdynamiczniej rozwijała się w zaborze pruski, ale nasze tereny wcale tej dynamice nie ustępowały.

W Polsce przedsiębiorcy, bankierzy, wraz z księżmi organizowali się, by umożliwić rozwój gospodarczy swoich interesów i pomóc polakom prowadzić działalność i godniej funkcjonować pod zaborami. W taki sposób powstawały kasy bankowe, pożyczkowe, czy podobne organizacje, które później przekształciły się w banki spółdzielcze.

Pierwszym na Lubelszczyźnie był Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, który nieprzerwanie istnieje od blisko 120 lat. Maciej Dobrowolski zaprosił dziś w samo południe do studia Radia Puławy 24 – 97,2 FM, prezesa banku Grzegorza Bednarczyka, z którym rozmawiał o ciekawej historii, teraźniejszości i planach na rozwój.

Zapraszamy do wysłuchania poniżej i do obejrzenia ciekawych zdjęć pokazujących m.in. historię Banku Spółdzielczego w Nałęczowie.

 

Źródło zdjęć: redakcja, Ban Spółdzielczy w Nałęczowie – zbiory własne

One comment on “GRZEGORZ BEDNARCZYK: Niezwykła historia niezwykłego nałęczowskiego banku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.