Kostka Remika


KOSTKA-REMIKA-JA-PYTAM-WY-WIECIE – 2019-04-17

To specjalne wydanie Kostki Remika. Z naszymi gośćmi, którymi byli Włodzimierz Karpiński, poseł Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Szulowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości porozmawialiśmy o sytuacji w Grupie Azoty Puławy. Wstrzymanie budowy wytwórni nawozów granulowanych czy wykluczenie pracowników puławskiej spółki z wyborów do rady nadzorczej Grupy Azoty – jak widzicie, tematów było wiele.

KOSTKA-REMIKA-JA-PYTAM-WY-WIECIE – 2019-04-16

Temat sądu nad Jezusem pojawia się w sztuce i literaturze już w chrześcijańskim antyku. Na wczesnych sarkofagach oraz w iluminatorstwie możemy odnaleźć przedstawienia, ukazujące Piłata jako symbol prawa, nawróconego grzesznika lub zatroskanego mędrca, na niektórych z nich Jezus nie jest nawet obecny. Wśród średniowiecznych przedstawień znalazły się również takie, na których Piłat pozostaje w zmowie z Żydami, a jego żonę, Prokulę, ukazano jako narzędzie diabła – to część opisu książki „Sąd nad Jezusem” (Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności) autorstwa Romany Rupiewicz, historyka sztuki oraz kazimierskiej działaczki społecznej. Właśnie o tej pozycji rozmawialiśmy w tym programie. To, że tego typu rozmowa pojawiła się w Kostce Remika nie jest niczym przypadkowym, a ma związek z obchodami Wielkiego Tygodnia.

KOSTKA-REMIKA-JA-PYTAM-WY-WIECIE – 2019-04-09

Gościem była Joanna Chimosz, prezes Sądu Rejonowego w Puławach. Rozmowa dotyczyła jego funkcjonowania, zasobów lokalowych, ale i kadry, której jak się okazuje wcale nie jest wystarczająco.

KOSTKA-REMIKA-JA-PYTAM-WY-WIECIE – 2019-04-02

Gościem Remika Jeżewskiego był dr Krzysztof Krawczyk z Wydziału Zamiejscowego UMCS w Puławach, który opowiedział o nowo tworzonym kierunku jakim jest Wychowanie Fizyczne.

KOSTKA-REMIKA-JA-PYTAM-WY-WIECIE – 2019-03-26

Temat OPECu jest chyba doskonale znany wszystkim mieszkańcom Puław. Niewielu wie jednak o nim wszystko. Dlatego też jego strukturę organizacyjną, zależności wynikające z nałożonych przepisów oraz plany inwestycyjne przybliżył Paweł Iwaszko, który od 1 maja 2018 roku stoi na czele tej miejskiej spółki.