Rozmowy o Kazimierzu Dolnym


Rozmowy o Kazimierzu Dolnym – ludzie, miasto, sztuka to program prowadzony przez Romanę Rupiewicz, osobę licznych talentów, aktywności zawodowych i społecznych, historyka sztuki, historyka literatury wczesnochrześcijańskiej, wykładowczynię w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz przewodniczącą Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego.

Emisja ostatniego odcinka miała miejsce 21 czerwca 2018 roku.

ROZMOWY O KAZIMIERZU DOLNYM – 2018-06-21

Spotkanie z Tomkiem Sikorą, uznanym na świecie fotografem, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojej twórczości. Całą swoją twórczość artystyczną poświęcił poszukiwaniu własnych form wyrazu. Jego fotografie są mistyczne, malarskie, poetyckie, nieco surrealistyczne. Kocha kolor. Drzwi sławy otworzyła mu wystawa w 1980 roku w Centre Georges Pompidou w Paryżu. Wiele lat tworzył i mieszkał w Australii. Jest także współzałożycielem Galerii Bezdomnej. Dziś mieszka w Męćmierzu, i realizuje wiele
projektów twórczych, które wciąż zachwycają.

ROZMOWY O KAZIMIERZU DOLNYM – 2018-06-14

Gościem programu był Jerzy Żurawski, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Będąc dyrektorem, jednocześnie jako konserwator miejski sprawował pieczę nad zachowaniem piękna Kazimierza Dolnego. To dzięki jego uporczywym staraniom zamek w Janowcu przeszedł na własność państwa i stał się oddziałem kazimierskiego muzeum. Pan Żurawski niestrudzenie koordynował prace badawcze (architektoniczne i archeologiczne) na zamku, i prowadził jego konserwację z częściową odbudową. Ratował Kazimierz przed zamachem architektów i urbanistów o modernistycznej ideologii, związanych z PRL. Nasycił tkankę miejską zabudową drewnianą i kontynuował dzieło wielkiego Karola Sicińskiego. Zapraszam do słuchania wywiadu z człowiekiem, który stał się legendą Kazimierza Dolnego.

ROZMOWY O KAZIMIERZU DOLNYM – 2018-06-07

Jaką wartość dla środowiska wiejskiego stanowią małe, wiejskie szkoły? Szkoła Podstawowa w Dąbrówce przetrwała tylko dzięki uporowi lokalnej społeczności, gdyż burmistrz usiłował ją zlikwidować z powodu nieopłacalności finansowej. O walce, jaką podjęli rodzice i nauczyciele opowie Pani dyrektor szkoły Marzena Sypuła, a także mamy – Monika Tuźnik, Agata Kudełko i Katarzyna Piłat. Zaproszeni goście opowiadają o tym, jak szkoła integruje lokalną społeczność, i jakie funkcje spełnia w życiu wsi.

ROZMOWY O KAZIMIERZU DOLNYM – 2018-05-31

Audycja została poświęcona twórczości ludowej. Gościem programu były Pani Małgorzata Urban, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym, oraz Pani Urszula Wojtalik-Sarnecka, członek stowarzyszenia. Panie opowiadały o Siedlisku Małgorzaty, które jest ich nieformalną siedzibą a także eko-muzeum. Sztuka ludowa w Kazimierzu była od zawsze, nie tylko wikliniarstwo, szkutnictwo , ceramika i snycerka… teraz pojawiły się współczesne techniki twórczości ludowej, które prężnie rozwijają
się na gruncie kazimierskim.

ROZMOWY O KAZIMIERZU DOLNYM – 2018-05-24

Gościem programu był Jerzy Krzysztoporski, artysta plastyk. W Kazimierzu nazywają go malarzem światła i malarzem mistycznym. Jest autorem instalacji artystycznej pt.: “Światłospady Ewangelii”, którą możemy kontemplować w szpitalnym kościele św. Anny, na tyłach Małego Rynku. Rozmawialiśmy także o pracowni Krzysztoporskiego przy ul. Szkolnej i “Ogródku Sztuki”, miejscu opisanym przez wszystkie przewodniki turystyczne jako obowiązkowy punkt zwiedzania miasteczka. “Ogródek Sztuki” jest znany nie tylko z licznych wystaw, inspirujących spotkań i wernisaży, ale także z powodu wielkiego, wczesnośredniowiecznego muru z intrygującą niszą. Archeolodzy przypuszczają, że jest to mur dawnego średniowiecznego klasztoru norbertanek. Do dziś jednak sprawa historii pięknego i monumentalnego muru nie została wyjaśniona.